Parafia Osiny
Parafia
pod wezwaniem
Ducha Świętego
w Osinach

-strona oficjalna-

kosciol_w_osinach


 
historia parafii
parafia w obiektywie
nasi duszpasterze
budowa kościoła
uroczystości parafialne
nabożeństwa parafialne
intencje mszalne
ogłoszenia i informacje
słowo życia na dziś
nasze pielgrzymowanie
oferty naszych wyjazdów
światowe dni młodzieży
statystyka parafialna
rada parafialna
kontakt z nami
info o stronie
inne linki
Standardy Ochrony Małoletnich
 






:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

Standardy Ochrony Małoletnich

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

grafika

OSOBA ZAUFANIA
Zyta Czyż
kontakt : parafiaosiny@interia.pl


STANDARDY OCHRONY
MAŁOLETNICH
w parafii Ducha Świętego w Osinach.

(DZIECI)

Kościół i parafia są miejscem, w którym możesz bezpiecznie się rozwijać i dojrzewać. Dbamy o to, aby nie stałą Ci się żadna krzywda- nie tylko ze strony ludzi kojarzonych z parafią , ale też twoich rówieśników, szkoły, rodziny i innych osób.

Prawo zakazuje krzywdzenia dzieci : psychicznie, fizycznie, duchowo, seksualnie. Takich czynności nie może dopuścić się żaden dorosły, nawet uważany za wielki autorytet w środowisku, rodzic, krewny, ani Ty sam wobec innej osoby i siebie samego.

Jeśli ktoś Cię krzywdzi, nie jest to twoją winą. To wina krzywdziciela. Masz prawo mówić o tym, że ktoś Cię krzywdzi- to nie donos, zdrada, ale szukanie pomocy. Przemoc nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem, a brak zdecydowanej reakcji to zgoda na krzywdzenie człowieka i bycie współwinnym zła.

Wszyscy musimy ze sobą współpracować. Współdziałanie to skarb. Osoby zaangażowane przy parafii wysłuchają Cię, kiedy tylko będziesz tego potrzebować. Wiedzą, jak zareagować na zgłoszenie przemocy. NIE BÓJ SIĘ ZGŁASZAĆ NIEPOKOJĄCYCH SYGNAŁÓW. Nie wstydź się tego, że działasz, chroniąc czyjeś życie.

Jeśli zagraża ci niebezpieczeństwo, zadzwoń na numer alarmowy 112. Dyspozytor zapyta Cię, skąd dzwonisz, kim jesteś, co i gdzie się stało oraz wyśle w to miejsce np. policję, pogotowie lub straż pożarną. Możesz też zadzwonić na telefon zaufania (116 111); Niebieską Linię ( 800 120 002) lub 800 100 100 (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę). Pełny wykaz telefonów znajduje się w dokumencie „Standardy Ochrony Małoletnich” w kancelarii parafialnej.

Masz prawo do szacunku : nikt nie może Cię poniżać, ośmieszać, zawstydzać. Masz swoją godność oraz wolność. Masz prawo do życia, prywatności, rozwoju, wychowania w rodzinie, tożsamości, informacji, wyrażania swoich opinii, edukacji, ochrony, opieki i miłości, zdrowia, zabawy, odpoczynku, wiary. Masz prawo mieć co jeść, pić, ubrać się. Masz prawo mówić „NIE” w sytuacji, kiedy ktoś przekracza twoje granice i twój komfort życia.

Jeśli chcesz, żeby inni darzyli Cię szacunkiem, sam musisz go też innym okazywać. Nie wolno Ci stosować przemocy słownej, fizycznej, psychicznej, duchowej, ekonomicznej. Ewangelia mówi, że masz kochać drugiego, jak siebie samego. Porozmawiaj z kimś zamiast na niego krzyczeć lub go bić. Jeśli chcesz się do kogoś przytulić lub go dotknąć, zapytaj czy możesz. Nie stosuj wulgaryzmów, alkoholu, papierosów, narkotyków! Słuchaj innych, gdy do Ciebie mówią. Nie zabieraj i nie niszcz rzeczy. Twoi rodzice i opiekunowie są zaznajomieni ze wszystkimi standardami ochrony Twojego życia.



/ Copyright © 2011-2023 - Krzysztof Patas - Krzycho Design / e-mail: krzychofifi@wp.pl /tel. 888920739/